Reiki

Reiki

Reiki kökleri çok eskilere dayanan kişisel gelişimi de içeren bir şifa tekniğidir. Evrensel Yaşam Gücü anlamında kullanılan Japonca bir sözcüktür. REİ: “Evrensel” demektir. Tanrısal bilgelik, yüksek benliğimizden gelen bilgi, ruhsal bilgelik. Kİ: “Yaşam Enerjisi” veya “Yaşam Gücü” anlamındadır. Çince CHİ, Sanskritçe’de PRANA olarak geçer. “Ki” enerjisi her canlıda olup evrenin en temel enerjisidir. Reiki enerjisi, içimizde doğuştan var olanı yeniden hatırlamaktır. Bedenimizin ağrıyan bir yerine ellerimizi koymak doğal bir içgüdüdür ve bunun temelinde o bölgeyi şifalandırmak vardır. Reiki enerjisi tümüyle pozitif enerji kullanım yöntemidir. En çok bilinen şifa formlarından biridir. Koşullar ne olursa olsun hiçbir canlıya zarar vermez. Reiki enerjisini hayatımızın her alanında kullanabiliriz. Reiki doğaüstü değil, doğal bir enerjidir. Reiki enerji frekansı koşulsuz sevginin, iyileştirici gücün, ışığın titreşimlerini içeren bilinçli bir şifa enerjisidir. İçimizdeki gerçek “BEN”i keşfederek kişisel gelişim sürecini ateşler. Zihnin ürettiği düşünceler ile duygular oluşur. Beden bu duygulara göre pozitif veya negatif titreşir. Beden bu titreşimlerin fiziksel sonuçlarını olumlu ya da olumsuz olarak yaşar. Reiki uygulamaları, hastalıkların hem zihinsel hemde fiziksel nedenlerinin şifalanmasına yardım eder. Farkındalık duygusu gelişir. Gelişen farkındalık kişiye pozitif bakış açısı kazandırır ve kişiyi pozitif bir değişim sürecine alarak kişinin zihnini dengeler. Reiki ile başka neler yapabiliriz ve Reiki’yi nerelerde kullanabiliriz?
 • Reiki’yi yaşamımızın her alanında kendimize ve başkalarına kullanabiliriz.
 • Reiki bedeni besleyerek, iyileşmeyi ve şifayı hızlandırır.
 • Reiki ağrıları azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, acıları dindirerek yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olur.
 • Reiki stresi azaltır, kişileri rahatlatır. Bağımlılıklardan kişiyi kurtarır. Kişiye enerji ve canlılık verir. Duygusal anlamdaki çöküşlerde desteği çok büyüktür.
 • Reiki kişiler arasındaki ilişkileri düzenler. Olayların daha olumlu yönde ilerlemesine yardımcı olur.
 • Reiki hayvanların ve bitkilerin tedavilerinde de kullanılır. Hayvanların başından kuyruğuna doğru uygulanır. Aslında uygulamaya başladığınız anda hayvan ellerinizin kalmasını istediği bölgede sakin ve sessizce kalarak arzusunu dile getirir. Eğer kalkıp giderse uygulama kesilir. Bitkilere de havadan veya saksılarından uygulama yapılabilir.
 • Hamilelere de reiki enerjisini rahatlıkla verebiliriz. Bu bebeğin daha huzurlu ve mutlu olmasını sağlayarak hayata onu güvenle bağlar.
 • Yiyeceklere, içeceklere uyguladığınız reiki ile faydalarını güçlendirebiliriz.
 • İlaçların etkilerini kuvvetlendirmekte de reiki enerjisinden faydalanabiliriz.
 • Doğal taşlara da reiki enerjisi vermek suretiyle taşların pozitif enerji ile dolmasını sağlayabiliriz.
 • Reiki 2. Aşamada bulunduğumuz ortamı negatif enerjilerden arındırabiliriz. Özellikle bir iş görüşmesinde ya da özel bir toplantıda mekânı daha huzurlu ve pozitif bir alana alarak ortamı rahatlatabiliriz. Ayrıca uzaktan dünyanın herhangi bir yerindeki kişiye ya da duruma da şifa gönderebiliriz.
Reiki kullanılmasında dikkat edilecek durumlar?
 • Kırık-çıkık vakalarında kemikler bir doktor tarafından yerleştirilene kadar lokal olarak Reiki verilmemelidir.
 • Açık yaralarda da reiki direk yara üzerine uygulanmamalıdır.
 • Kalp hastalarında ve kalp pili olan kişilerde eller kalp üzerine konularak uygulama yapılmaz.
 • Şeker hastalarında ve tansiyon hastalarında 2. Aşama reiki eğitimi aldıktan sonra, ellerle bedene temas etmeden Reiki uygulaması yapmak gerekir.
Reiki Ne Değildir?
 • Dini bir öğreti değildir, hiçbir dine ait değildir, hiçbir dine hizmet etmez. Tarikat değildir, hiçbir inanca ters düşmez.
 • Tıbbın yerine geçmez. Reiki’ye “Alternatif Tıp “ demek doğru değildir. Reiki enerjisi tıbbın yanında yer alır, tamamlayıcıdır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Reiki ile amaç teşhis koymak değildir.
REİKİ’NİN TARİHÇESİ Dr. Mikao Usui (1865-1926), Dr. Chujiro Hayashi (1873-1941) ve Madame Takata (1900-1980), Reiki denince aklımıza gelen önemli isimlerdir. Reiki yaklaşık olarak M.Ö 5000 yıllarında Tibet uygarlığında şifa vermek için kullanılan bir yöntemdi. Tibet ezoterik uygulamaların en önemli merkezlerinden biri olarak tarihte yer almış ve günümüzde de kısmen bu özelliğini koruyan bir bölgedir. Daha sonra Reiki uygulaması bir öğreti olarak tarihte yer almış ancak bu konuda eğitim alan özel kişilerce kullanılmış ve kapalı bir dünyada yaşamıştır. Ancak 1900 yılların başlarında Japon bir rahip olan Mikao Usui tarafından yeniden keşfedilmiştir. Usui uzun yıllar çeşitli dinleri incelemiş, özellikle Buda, Hz. İsa ve diğer büyük öğretmenler tarafından gerçekleştirilen şifa olayları üzerinde çok durmuştur. Bu konuyla ilgili merak ve araştırmalar sonucunda hem doğu hem de batı dünyasında yıllarca seyahat edip doğal yönlerden şifa metotlarını araştırmıştır. Daha sonra Budist rahip olmaya karar vermiş ve Zen Budizm’i eğitimi almıştır. Sorularına cevap bulabilmek umuduyla, 1914 yılında çocukken eğitim gördüğü Japonya’da Kyoto yakınlarında kutsal kabul edilen Kurama Dağına çıkmıştır. 21 günlük bir meditasyon süreci sonunda bu enerji ona gelmiştir. Usui bu enerjiyi kendisinin ve yakınlarının üzerinde uygulamıştır. 1922 yılında da Tokyo’da “Usui Reiki Ryoho Gakkai” i (Usui Reikisi ile Şifa yeri) kurmuştur. Bu şifa yöntemlerini Usui yalnızca uygulamakla kalmamış, birçok kişiye de öğretmiştir. Usui, 1923’te Tokyo’ya büyük zarar veren Kanto depremi sırasında insanlara yardım amacıyla çok yoğun çalışmıştır. Yeni klinikler kurmuş, ülkesinin diğer bölgelerine giderek Reiki sistemini tanıtmış ve uygulamıştır. Usui, bu seyahatlerinden biri esnasında, 1926 yılında yaşama veda etmiştir. Ölümünden sonra bu organizasyonun liderliği devam ettirilmiştir ve halen Japonya’da işlevini sürdürmektedir. Usui’nin öğrencilerinden biri, Fizik Profesörü Chujiro Hayashi, Gakkai’den ayrılarak Reiki kliniği kurmuştur. 1938 yılında bu sistemi Hawaii’ye götürerek buradaki öğrencisi Hawayo Takata’yı öğretmenliğe inisiye etmiştir. Takata, Reiki’nin batıda yayılmasına neden olan kişidir. Bayan Takata vefat ettiği 1980 yılına kadar 22 Reiki üstadı yetiştirmiştir. Bayan Takata yerini, eğittiği torunu Phylis Furumoto’ya bırakmıştır. Batıdaki Reiki pratisyenlerinin büyük çoğunluğu bu yirmi iki kişinin öğrencileridir ve hepsi Takata’ya, Hayashi’ye ve Usui’ye bağlıdırlar. Reiki günümüzde de batı kültürü tarafından benimsenmiş ve dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılan bir şifa yöntemidir. Batıda birçok Reiki kliniği bulunmaktadır. Faydasının çok açık olması ve şifa etkisinin gözle görülebilir olması reiki uygulayıcılarının sayısının her geçen gün artmasında çok önemli etkenlerden biridir. Yurdaay ONARAN ve diğer reiki masterlarımızla İSİS MU AKADEMİ’de sizlerleyiz.
Başa dön tuşu
× Bize Yazın