Blog

Sevgililer Günü…

Bugün SEVGİLİLER GÜNÜymüş, kaçırdım derken uçundan yakaladım. Aşka bağlanıyormuş bugün, özellikle alışverişte. Esnafın alışverişe ihtiyacı var, sevdiğinizin de ilgiye ve en önemlisi hayatınızın renge ihtiyacı var. Belki bugün minik bir dokunuş yaparsınız hayatınıza. Sevdiğinizin hayatına minik bir hediye ile sevgiyi hatırlarsınız ikinizde. Mutlu anlar yaratırsınız hayatınızda. Hepimizin ihtiyacı şu dönemlerde; hatırlanmak, anılmak, ilgiyi hissetmek. Belki bu gibi günler ticari hayatın oyunu olabilir ama sunduğu güzelliklere tam da bu zamanda ihtiyacımız var. SEVGİyi hatırlamak, en büyük ihtiyacımız.
Aşkı,sevgiyi bilmek için ilk başta kişinin kendini tanıması ve kendini sevmesi gerekir. Kendi sınırlarını bilmeyen, kendini tanımayan insanların gerçek aşka ulaşması imkânsızdır. Bu tip insanlara sadece aşık olduklarını sanırlar ama gerçekte yaşadıkları bu duruma aşk denilemez. İhtiyaçları olduğunu hissettiğini, kendindeki eksikliği tamamlamak için yola çıkılmış, yaşamın küçük oyunlarıdır.
Aşkın ve sevginin hormonlarla da ilgili olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin, annenin çocuğuna duyduğu karşılıksız, sonsuz sevginin kaynağı doğum sonrası salgılanan hormonlardır. Bu hormonlar yalnız kadınlarda(ve memeli hayvanların dişilerinde) bulunur ve yalnız doğum sonrası salgılanmaya başlar. Ancak aşk olarak tanımlanan ve karşı cinse duyulan tutkulu sevgide farklı hormonlar görev yapar. “Aşk hormonu” olarak tanımlanabilen tek bir hormon henüz bulunamasa da yapılan çalışmalarda bir deneğe aşık olduğu kişi gösterilince kanında mutluluk hormonu, cinsel istek hormonu, stres hormonu ve adrenalinin arttığı tespit edilmiştir. Aşk olgusunda birden çok hormonun rol oynadığı ve bu hormonların görsel, işitsel veya psikolojik etkilerle salgılandığı öne sürülmüştür.
Beynin belli bölümleri, aşkın başlatılması, ilerletilip, doyuma ulaştırılmasında farklı derecelerde rol almaktadır. . 1999’dan beri aşkın kimyasını çözmek için uğraşan emory üniversitesi, aşkın kimyasını şöyle açıklıyor: “dopamin, amfetaminin kimyasal bir kuzeni ve kendimizi iyi hissetmemizi sağlıyor”. Abd’li doktorların son araştırmaları gösteriyor ki aşk kimyasal bir durum ve dopamin, feniletilamin, oxytosin ve norepinephrine içeren bir hapla aşk hali yaratılması mümkün.
Hepinizi duyar gibiyim. “Bu hap, nerede? Nasıl elde edebilirm?”. Valla bende yok. Ama bu hormonların salgılanması için bir çok yapılacak şey var. Garanti yok. Üçü, dördü bir arada aktive olur mu bilemem.
Sevginin bir başka belirtisi ise meydana getirdiği fizyolojik değişmelerdir. Aslında bu fizyolojik değişmeler sevginin varlığı konusunda en temel göstergelerdir. Bunların fark edilmesi sevginin fark edilmesinden, tanılanmasından başka bir anlama gelmez. Nitekim İbni Sina’nın bu fizyolojik hareketleri saptayarak Horasan yöresindeki bir gencin kara sevdasını tanıladığı bilinmektedir. Ünlü hekim bu tanılamadan sonra hastanın iyileşmesi için sevdiği kızla evlenmesi gerektiğini öğütlemiştir. Yani aşkın çaresi evlenmek. Demek ki İbni Sina’da evliliğin aşkı bitirdiğini düşünüyordu.
Bir kadını erkeğe ya da bir erkeği kadına aşka çeken nedir? Erkek kadının güzel gözlerinden, gülüşünden, kadın ise yakışıklığından ve daha bir çok niteliğinden etkilenmiş olabilir. Bütün bunlara rağmen, erkekle kadın arasındaki çekimde DNA’nın rolünü unutmamak gerekiyor.
Bern Üniversitesi’nden Claus Wedekind’in araştırmasının sonuçlarına göre kadın ya da erkek olsun karşı cinsin DNA’sının kokusundan etkilendiğinde bir çekim hissediyor. DNA kayıtlarına uygun bir koku hissettiğinde etkileniyor. Hormonları bundan etkileniyor ve harekete geçiyor. Vee daha bir çok etken bizi aşka götürüyor. O zaman AŞK herkesin olsun. Derim ki…
Aşk, sınırsızlığa yolculuk yaptıran gizemli bir tesirdir.
Gizemi ise nerede, ne zaman ve nasıl başlayacağını bilemediğimizde gizlidir.
Başlar ve hayatın tamamını kaplar. Başka hiçbir şey yokmuşçasına.
Yok, olursun aşkta ve aslında tüm sınırların dışındaki seni sana götüren mistik bir yolculuktur.
Hakikat aşkının kıyılarında dolaşmaktır,
Varlığının önemi kalmayan, sadece sevdiğinin varlığın da varlığını bulduğun müthiş bir deneyimdir AŞK.
Her canlının aşkını bulması dileğiyle, sevgililer gününüz kutlu olsun, yaşamınız sevgi ile dolsun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Bize Yazın