Pasif Etkinlikler

İYİ BAYRAMLAR

KURBAN BAYRAMI
Bayramların bir manası vardır. Bir kutlama, bir onurlanma merasimidir aslında. Bir başarının sonunda insanlığın kendisini ödüllendirmedir. Yaşamın kutsallığı kendinle kutsamaktır.
Niçin Kurban Bayramıdır? Ramazan ayı, arınma zamanıdır. Oruç, sadece belli saatlerde aç kalmak değildir. Nesf terbiyesinin bir yoludur. Açlıkla sınanmak demek, belli saatte arzu ettiğin her şeyi yiyebileceğini bilmek değildir, belli bir saate kadar sabır göstermek sadece sabrınızı sınırları ile oynamaktır. Belli bir gösteri ile oruç ve iftarda da mükellef yemek yiyerek arınmak bir hayaldir. Sağlık için orucun faydaları büyüktür ama nedense o kadar saat susuz kalmanın zararları konuşulmaz. Ne garibiz biz insanlar, görmek istemediklerimizi ne güzel örtüyoruz. Oruç sadece yemekle ilgili değildir. Dünya nimetlerinden uzak durabilmek, ruhumuzu hatırlayabilmektir. Ruhumuz ile bağ kurup Yaradan’a yaklaşabilmektir.
O’na ulaşabilmek için arınmak gerekir, kirli duygulardan, hadsiz hazlardan, kontrosüz arzulardan, hayatımıza soktuğumuz ne varsa abartılı onlardan arınmak gerekir. Yalın kendin olmak ve ona sadece kendinle gidebilmektir. Yaradan, senin açlığını doyurmanı değil ruhunla bir olma, kendin olma yoluna seni sokmak ister. Bunu biraz olsun başardıysan sonu BAYRAM’dır.
Yani aslında tüm Müslümanların bayramı kutlu olsun diyoruz ya… Maalesef tümü Bayramı hak ediyor mu?   Sorusu ile bir duruyorum. Beyin kafanın içinde değil de başka bir yerde olup, çoluğu, çocuğa, kadına kıza sadece kendi arzusu üzerinden bakanlar. Yaradan’ın yarattığına sadece nefsi için zarar veren ve insanları sadece yönetebilmek için beyinlerini aşağıda tutan yönlendirmelerde bulunanalar. Sadece Müslüman oldukları için Bayramları olabilir mi? Nefsin kurban edildiği KURBAN BAYRAMI tüm insanlık için kutlu olsun.

Yurdaay Onaran

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Bize Yazın