Pasif Etkinlikler

İstanbul ve Kariye’nin Gizemi

İsis Mu Akademi, İstanbullu olmanın nasıl bir değer olduğunu anlamak için günlük bir gezi ile bilgi, anlayış, tarih ve yaşadığın şehri tanı gezi semineri hazırlıyor.
Dünyanın incisi İstanbul’un birçok değerini içinde taşıdığını biliyoruz ve bazı değerlerinde hiç farkında değiliz. Kariye Müzesi de bunlardan biri. Cami olmadan ve bazı görsel harikaları silinmeden, görülmesi gereken bir tarihi eseri ziyaret edeceğiz. Kilise tarafından kabul edilmeyen İncillerin “apokrif inciller” bilinmeyen hikâyelerini mozaik eştirilen müthiş sanat eserlerini, eşine az rastlanan fresk ve mozaikleri görme ve anlama şansını yakalayacağız.

Sonrası ise Edirnekapı’nın tarihi sokakları, kiliseleri, sinagogları ve eski yaşamışların izlerini taşıyan evlerin arasından yürüyerek Eğrikapı’ya varıyoruz. Tekfur Sarayı ve İvaz Efendi Camii kayıtlı ve kayıtlı olmayan tarihi ile İstanbul’un en önemli kilise ve ayazmalarından birisi olan Blaherna’yı gezip Balat sokaklarının gizemli dolu sokaklarına geziniyoruz. Çukur dizisinin çekimi alanı ve Tarihi Balat Çarşısı, Ferruh Kethüda Camisi ve Mucizeler Kilisesi olarak da geçen Surp Hraştagabet Kilisesi’in de kendi mucizeleriniz için dileklerimizi nasıl sunacağımızı öğreneceğiz ve dileceğiz. Öğle yemeğimizi sürpriz hoş, tarihi bir mekânda yedikten sonra rotamız dünyanın sayılı kiliselerinden olan “Sveti Stefan” Bulgar, Demir Kilise ve Rum Lisesi yani diğer adıyla Balat’ın simgesi olan Kırmızı Mektep. Bu simge yapılardan sonra rotamız bir başka özel durak olan Kanlı Meryem yani Moğollar’ın Azize Maria’sı. Bu özel kilisenin de ziyareti sonrası son durak olarak bir dinin, dünyadaki merkezi konumunda olan Fener Rum Patrikhanesi’ni ziyaret ediyor ve misafimiz Selçuk Eracun ile bu eşsiz keşif yolculuğunun sonuna geliyoruz.

Akşam yemeği içinde arzu edenlerin katıla bileceği Tarihi Agora Meyhanesinde yiyerek derin sohbet ve keyfimize devam edeceğiz.
Sabah 09:30 itibariyle Kariye Müzesi önünde başlayarak, müzeyi her detayını görerek ve dinleyerek devam edeceğiz. Değerli dostumuz bize misafir olacak ve derin bilgilerini o geniş gönlü ile bizimle paylaşacak.

Selçuk Eracun…Dolmabahçe, Kariye ve Efes’i anlatan tanıtım kitapları olan, Skylife, Sözcü ve Posta Gazetelerinde yazıları yayınlanan, Ayasofya’nın Derinlikleri’nde belgeselinin sanat yönetmeni Selçuk Eracun’nun Erhan Altunay ile birlikte yazdıkları “İstanbul’un Latin Çağı” Kitabını da imzalatma şansınız olacaktır. Kitaplarını alıp, yanınızda getirmeyi unutmayın.

Müze giriş kartı olmayanların, kart çıkarmak için nüfus kartlarının yanında olmalıdır.

#İSTANBUL #İSTANBULUNGİZEMİ #KARiYE #kariyecamisi #kariyemüzesi #balat #edirnekapı #eğrikapı #azizemariası #dolmabahçe #kilise #mozaik #ivazefendi #blaherna #bulgarkilisesi #balatçarşısı #ferruhkethüda #rumpatrikhanesi #patrikhane #agorameyhanesi #isismuakademi #yurdaayonaran #efes #demirkilise #surphraştagabet #apokrif #incil #mogollar

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Bize Yazın