Blog

2019 Şans

2019’da ŞANSLI OLABİLİRMİYİZ.

ŞANS İNSANLAR TARAFINDAN ŞEKİLLENDİRİLE BİLİNİR Mİ?

ŞANSLI OLAMAMANIN NEDENLERİ- BAŞARIYA ULAŞAMAMANIN NEDENLERİ

 

Çoğunlukla kişiler yaşadıkları durumla ilgili ‘şanssız’ olduklarını düşünmekten hoşlanırlar. Yaşadıkları ilişki problemleri, başarısızlıkları, mutsuzlukları hep şanssızlıklarından olmuştur.

Şansız olmak başarısız hissettiği günlerde arkasına sığınacağı bir maskedir. Arabaya çarptım şansızım. Başkasını işe aldılar şansızım. Ödülü alan şanslı ben şansızım onun için almadım. Kendimizi bir yerde koruyoruzdur şansızla. İkincil bir kazanç sağlıyordur şansızlık.

İkincil bir kazançtan çıkartırsak şansızlık maskesini o zaman yaşam bize gülümseyebilir.

Peki şans insanlar tarafından şekillendirilir mi?

Profesör Richard Wiseman bunun olabileceğini söylüyor.

“Şansı araştırmaya başladığımda neden bazı insanların hep doğru zamanda doğru yerde olduğunu, diğerlerininse sürekli olarak şanssızlıklarla boğuştuğunu merak ediyordum. Ulusal gazetelere ilan vererek kendilerini her zaman şanslı ya da şanssız hisseden insanların benimle temasa geçmelerini rica ettim. Yüzlerce sıradışı erkek ve kadın araştırmam için gönüllü oldu. Hem şanslı hem de şanssız insanlara bir gazete verdim ve onlardan gazeteyi iyice inceleyip içinde ne kadar fotoğraf olduğunu bana söylemelerini istedim. Gazetenin ortalarında bir yere üzerinde şu not yazılı olan büyük bir mesaj yerleştirdim: ‘Deney görevlisine bunu gördüğünüzü söyleyin 250 dolar kazanın. Mesaj sayfanın yarısını kaplıyordu ve yüksekliği beş santimetrenin üzerinde olan bir fontla yazılmıştı. Herkesin yüzünü sabit bakışlarla süzüyordum. Şanssız insanlar bunu fark edemezlerken şanslı insanlar hemen fark ettiler.

Şanssız olduğunu kabul eden insanlar genel olarak daha gergindirler. Bu endişeli ruh hali, beklenmeyeni fark etme yeteneklerine zarar verir. Sonuç olarak fırsatları kaçırırlar çünkü başka bir şeyi aramaya aşırı odaklanmışlardır. Partilere, mükemmel eşlerini bulma düşüncesiyle giderler. Bu yüzden de iyi arkadaşlar edinme fırsatlarını kaçırırlar. Belli iş ilanlarını bulmaya kararlı bir biçimde gazeteleri incelerler ve diğer iş olanaklarını kaçırırlar. Şanslı insanlar daha rahat ve açıktırlar. Dolayısıyla yalnızca aradıklarını değil orada ne olduğunu da görürler.”

Prof. Wiseman’a göre şanslı ve şanssız insanlar arasındaki dört temel fark:

1- Şanslı insanlar daima tesadüflere bağlı fırsatlarla karşılaşıyor. Yaşamlarında çok olumlu etkileri olacak insanlarla tesadüfen tanışıyor ve ilginç fırsatlarla karşılaşıyorlar. Şanssız insanlar ise bu tip deneyimleri çok az yaşıyor.

2- Şanslı insanlar sebebini bilmeden doğru kararlar veriyor. Hangi kararın çıkarlarına olacağını ya da kimin güvenilmez olduğunu bilebiliyorlar. Şanssız insanların kararları ise hep yanlış oluyor, hayal kırıklığı yaratıyor.

3- Şanslı insanların hayalleri sihirli bir değnek değmişcesine bir anda gerçekleşiyor; amaçlarına ulaşıyorlar. Şanssız insanlar için durum yine bunun tam tersi: Hayalleri fanteziden öteye gitmiyor.

4- Şanslı insanlar, şanssızlığı şansa döndürme yeteneğine sahipler. Şanssız insanların böyle bir kabiliyeti yok ve kötü şansları onlara her zaman mutsuzluk ve başarısızlık getiriyor.

Neye odaklanırsanız onu yaratırsınız. Var olan ne varsa enerjidir, hava, su, ağaç, toprak, siz ve sizin düşünceleriniz. Madde, birbirini sıkıca tutan moleküllerden oluşuyor. Moleküllerin alt yapısı atomlar ve onlarında alt yapısı proton, nötro ve sonrası quark parçacıkları, bu küçük parçacıkların birbirine sımsıkısı tutunmasını ise maddeye dönüşüm demektir. Onların sımsıkı tutunmasını sağlayan ise sizin düşünceleriniz ve kabul edip inandıklarınız.

Enerji değiştirilebilir, ama yok edilemez.

Her algıladığımız görüntü biçimi, enerjiden oluşur ve aynı zamanda başka bir enerji biçimine dönüşebilir. Bu yasa, enerjinin hiç kaybolmadığını, yalnız şekil değiştirdiğini gösterir. Enerji değiştirilebilir, nakledilebilir ama yok edilemez. Doğa filozofu Demokrit, (M.Ö 460-371) Dünyada hiçbir şeyin gerçekten kaybolmadığını, yalnız değiştiğini keşfetmişti. Bugünün fizik bilgisi hala bu teoriye dayanır.

Hayat bir enerji bütünlüğü ve bizim inanıp, kabul ettiklerimizle from alıyor. Bizde ne varsa iyi kötü yaşama yansıyor ve yaşıyoruz. İnanç kalıplarımız bizi yaşama sıkıştırıyorsa artık bu kalıpların frekansından çıkmamız gerektiğini anlamalıyız.

Şansızlık da bizim inanç kalıplarımızdan biri ve bunu değiştirmek elimizde.

2019’a girerken şansızlık inanç kalıbımıza bakalım ve arzu ettiğimiz gibi dönüştürelim. Hayata bakış açımız yeni şans kalıplarımızla olsun. 2019 da şans bizimle olsun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
× Bize Yazın